Camden Clock Chasers

Camden Clock Chasers Shatter Relay Record at Regional Championship

Bethlehem, PA (Feb. 26)  - The Camden Clock Chasers were in full chase mode at the UAGTCA Indoor Championship Sunday posting nine first place performances and breaking the 4x200 relay record in the 9-10 Boys Division.  Held at Lehigh University’s Rauch Fieldhouse, with more than 45 C3 youth competing, the Clock Chasers showed plenty of versatility posting 40 top ten performances throughout the day’s events.  The highlight of the day came late Sunday afternoon with C3’s 9-10 Boys in a blazing 4X200 Relay contest that ended in the squad obliterating the previous record set in 2011 by Morris Estate Track Club of 2:03.35.  An excitingly close race, the Clock Chasers found themselves neck and neck with Mo Bettah Track Club of Philadelphia.  In the final lap, C3’s Karon Brookins surpassed the efforts of Mo Bettah’s anchor.  As he crossed the finish, the clock showed 2:03.02 crowning the squad of:  KaRon Ali, Jabari Sonnebeyatta, Rafiq Heigler and Brookins as the new 9-10 Boys 4X200 record holders in UAGTCA history.

In addition to the record breaking relay, the Clock Chasers collected eight other first place finishes including three athletes with multiple golds.  In the 8&Under Girls Division, Rai’Ana Rucker finished first twice in the 800M (3:01.22) and 1500M (6:12.86).  C3 also had two athletes who claimed the top spot three times.  Both Elijah Jennings and Karon Brookins took home three gold medals, twice for individual events and one each for a stellar group effort on a relay.  Brookins who aided in the record breaking 4X200, also placed first in the 60M (8.81) and the 200M (28.95).  Jennings, who competes in the 11-12 Boys Division, took the top spot in both the 60M (8.40) and the 200M (27.98).  Jennings also competed as part of the 11-12 Boys 4X200 Relay which took first.  C3 had two relays in 11-12B who took first and third with times of 2:02.80 and 2:09.31 respectively.  Seven boys rounded out the two relay squads: CJ Horsey, Mike Washington, Gary Harper and Ladanian McGrath taking third place and Jayden Farmer, Amari Burke, Victor Oquendo and Jennings taking first.

Other top finishers included: Djassi Dean who leaped to first place in the High Jump (1.40m) narrowly missing breaking the standing record of 1.42m.  Second place performers included: 9-10 Boys Jabari Sonnebeyatta in the 60M (8.87) and Elijah Burke in Shot Put (5.47m).  In H.S. Boys, Zavar Myers ran the 60M in a blazing 7.29.  Although taking second, his time was better than the standing meet record of 7.32.  Here is a full list of all C3's Top 10 finishers: 
3rd Place

  • Shot Put  13-14 Girls - Watson, Makiyah   9.60m 
  • 800M 8 & Under Girls - Henry, Ava   3:49.41 

4th place

  • Long Jump 8-U Girls - Rucker, Rai`ana    1.96m   
  • Shot Put  8-U Girls - Henry, Ava  2.29m       
  • 1500 Meter Run 9-10 Girls - Nelson, Hana N   6:21.90   
  • 4x200 Meter Relay 9-10 Girls   2:28.66 

           1) Brown, Jordyn          2) Parker, Kathryn       
           3) Nelson, Hana N         4) Farmer, Jasmine    

  • Shot Put 9-10 Girls - Lawrence, Zoey   4.31m     
  • Shot Put  HS Girls - Harper, Taniyah   6.54m     
  • 400 Meter Dash 9-10 Boys  - Sonnebeyatta, Jabari  1:11.22 
  • 1500 Meter Run 11-12 Boys - McGrath, Ladanian   5:34.19 

5th place

  • 200 Meter Dash 11-12 Girls - Dean, Djassi  29.80  
  • Long Jump 9-10 Boys - Ali, Karon   3.86m    

6th place

  • 400 Meter Dash 8-U Girls - Henry, Ava     1:34.07  
  • 800 Meter Run 13-14 Girls - Holness, Gianna   2:40.37 
  • 200 Meter Dash 9-10 Boys - Ali, Karon   30.56 
  • Shot Put HS Boys   - Ferguson, Tawann   7.00m 

Top 10

  • Long Jump 9-10 Girls - 8# Berry, Marie    2.73m       
  • 400 Meter Dash 11-12 Girls - 9# Dean, Djassi    1:08.83
  • 800 Meter Run HS Girls - 10# Fisher, Marshay   3:01.04 
  • Long Jump 9-10 Boys - 7# Heigler, Rafiq   3.47m 
  • 60M 11-12 Boys 10# Oquendo, Victor  9.17 
  • 400 Meter Dash 11-12 Boys - 8# Farmer, Jayden  1:09.99
  • 800 Meter Run 11-12 Boys - 8# Harper, Gary   2:59.58
  • Long Jump 11-12 Boys - 7# Washington, Michael   3.79m   
  • 9# Harper, Gary   3.57m 
  • Shot Put 11-12 Boys - 10# Bennett, Bryan   5.84m 
  • Long Jump 13-14 Boys - 9# Paige, Nadir    3.52m 
  • 400 Meter Dash HS Boys - 7# Myers, Zavar    54.66

The next and final stop for the Clock Chasers this indoor season will be the AAU Indoor Nationals in Landover, Maryland.  Check back for updates and results as C3 takes the chase south to meet up with teams from around the country beginning March 10th.